A szorzótábla tanulása fontos állomás a második osztályos gyerekek iskolai pályafutásában. Előfordul, hogy néhányuk számára ez leginkább akadályfutás vagy erőltetett menet. Nem volt ezzel másképp megboldogult apai nagyapám sem...
Megfelelő pedagógiai módszer hiányában ő bizony jobbnak látta, még az iskolából is "elfutni" a megpróbáltatások elől, így csak két elemit járt ki, azt is nagy nehézségekkel. A tanulás neki nem csak szellemi, de testi kínokkal is járt. A tanítónője - akit még évtizedekkel később is csak úgy emlegett, hogy : " az a festett, ( nem idén barnult) q*va - minden egyes rossz válasznál nagyapám fejét a padba verte.
A " beleverem a tudást, helyrepofozom a gyereket " módszer alkalmazása során, a kemény iskolapad gyakorta nagyapám orrával találkozott. És itt már Dr Freud is összeráncolná a szemöldökét és csóválná a fejét, mert a pszichoszomatika is bekapcsolt, évtizedekkel később kétszer is volt orrsövény műtétje papónak.
Nagyapám a tanulást feladta, de a szorzótábla elsajátításáról nem mondott le teljesen... Földet is művelő, jó gazdaként tudnia kellett a területszámítást, mennyiségek kiszámítását, amihez a szorzótábla ismerete elengedhetetlen volt.
A személyigazolványban őrzött szorzó-táblácska
Nagyapám személyigazolványában ott lapult egy megsárgult, kemény papírból kivágott 10 X 10 cm-es lapocska, vízszintesen és függőlegesen is egytől tízig beszámozva az első sorban, és első oszlopban. A többi rubrikában pedig a szorzatok...
Őt többé ember nem hozhatta kínos helyzetbe a szorzótábla miatt. Pali bácsinak persze már nem is lett volna rá szüksége, hiszen az évek alatt megtanulta, tudta már jól az egyszeregyet, de ő nagyon vigyázott rá, hogy a benne élő 8 éves Palikának többet emiatt még véletlenül se essen bántódása....hogy többet ne kelljen "lógatnia az orrát" a szorzótábla miatti megszégyenülés végett.
Szorzótábla szemléltetéssel elsajátítva...
Amit a 8 éves Palika még nem értett meg, így megjegyezni sem tudott, az a gazdálkodó Pali bácsi előtt azonnal világos lett... Tíz sorban 9 szőlőtő az kilencven darab... Nyolc sorban hét bokor krumli az ötvenhat... 56??? Ja, erre nem szabad emlékezni...
/ Egyébként megfigyeltem, hogy ezt a szorzatot jegyzi meg a legnehezebben mindenki....hogy 7X8 az 56... mintha mélyen kódolva lenne hozzá a felejtés....de erről majd egy másik bejegyzésben. /
Szorzótáblában Pali lett a "Jani"
Nagyapámat már nem hozták zavarba a számok, és a kiszámítások. Minden lehetőséget számításba véve, a megsárgult szorzó-táblácska élete végéig ott lapult a személyi igazolványában, levéltárcájában. A személyisége része lett, ha kellett ezzel (is) igazolta magát....vagy a 8 éves kis Palikát?
Verőfényes, gazdag nyári reggelek, roskadozásig tele asztal, a boltból vásárolt mindenféle jóval, és mellette letéve a tömött kartonboríték, amire soronként volt felvezetve , hogy hányszor nyolc órát dolgozott ő abban a hónapban, a sok -sok túlórákkal együtt.
******
A "szorzótáblát nagyapám módra" a fejlesztő foglalkozásaimon pár hónapja már rendszeresen használjuk. A hozzám járó gyerekek imádják, és látványosan javulnak az eredményeik matematikából. A sikeres használatnak egyetlen titka van: minél többször csináljátok végig- igen, unásig!- így mélyen kondícionálódnak a gyerekeknél a szorzási ismeretek, több évre szilárd alapokat adva a matematika tanuláshoz.
Szeretnéd, hogy nálad is ott legyen a "szorzótábla nagyapám módra"? Itt feliratkozva a "játékgyűjtemény"-ből azonnal letöltheted: