A minap egy anyuka kért tőlem segítséget... Elpanaszolta, hogy a kisfia nem szívesen rajzol, emiatt az óvónénik rossz szemmel néznek rájuk, sőt, mi több , az "erőltetést" szorgalmaznák mert veszélyben érzik a gyermek későbbi iskolai előmenetelét, iskolára való rátermettségét, írástanuláshoz való képességeinek alakulását. A rajzolás valóban az írástanuláshoz készíti elő a gyermeki kezeket, de erőltetni semmit nem kell, mert "nemakarásnak csak nyögés lesz a vége"!
A rajzolástól az írástanulásig...
...javaslom, hogy ne rontsunk ajtóstul a házba... inkább induljunk el szép lassan a kályhától...Keressük meg azt a játékot vagy tevékenységet amit a gyermeked még szívesen végez a kezeivel. Innen fogjuk indítani a fejlesztést. Ez lesz a kiindulópont, az alap... Nem baj, ha ez nem rögtön a rajzolás, hiszen egyéb módokon is jól lehet fejleszteni a kézügyessséget, a finommotorikát. Nézzünk néhány példát:
- Szívesen babrál apró tárgyakkal? /kavics, gyöngyök, üveggolyók, lego, apró játékdarabok stb/
- Szeret mindenféle papírokat tépni és gyürkészni?
- Folyton körülötted téblábol a konyhában borsófejtés, lencseválogatás, vagy tésztagyúrás közben?
- Örömmel rajzol az ujjaival a párás ablaküvegre, vagy nyáron a homokba?
- Alig győzöd gyurmával?
- Folyton zeng nálatok a "csip-csip csóka", és a "hüvelykujjatok naponta almafa"?
- Firkál a falra, bútorokra?
- Sosem tudod, hogy éppen hol az olló, mert rendszeresen eloson vele?
Ugye most már látod, hogy nem csak a rajzolás az egyetlen útja a kézügyesség és finommotorika fejlesztésének ? Lépcsőfokonként haladva juthatunk el addig, hogy gyermeked szívesen rajzoljon, hogy örömmel és magabiztosan forgassa a ceruzát. Hogy pontosan melyek ezek a lépcsőfokok? Arról majd egy következő bejegyzésben írok..
* * * * *
Szeretnél további ötleteket és tanácsokat kapni gyermeked otthoni fejlesztéséhez, iskolára való felkészítéséhez ? Iratkozz be te is a TündérTanodába, és rendszeresen küldöm neked!
Pingback:
Az iskolaérettség hozzávalói: Színezni szakadásig? Vagy mégis mi a jólfejlett finommotorika titka? | TündérTanoda