Érzed már Te is a karácsony közeledtének "szagát" a levegőben? Ha netán nem éreznéd, nézz bele a postaládádba és rögtön érezni fogod. A hipermarketek katalógusai-sőt, külön katalógusai!- most már tele vannak játékokkal. Szépek, sokfélék, de sajnos megint kevés köztük a fejlesztőjáték... Nemigen könnyítik meg a szülők helyzetét, ha egyáltalán tudják a szülők, hogy mi alapján lehet eldönteni egy játékról, hogy az fejlesztőjáték-e vagy sem... Te tudod, hogy mire kell figyelned, hogy kiderüljön, vajon a kiválasztott játék fejleszteni fogja -e a csemetéd képességeit vagy sem?
Akkor most fejlesztőjátékot vettem le a polcról ?...vagy mégsem?
Induljunk ki abból, hogy a fejlesztéssel a gyermek spontán érésnek indult képességeinek a kibontakoztatásához teremtjük meg az optimális belső (pszichés) és külső (tárgyi) feltételeket. A fejlesztőjátékokat illetően itt most a külső (tárgyi ) feltételeken van a hangsúly... Olyan játékot adunk a kezébe ami segíti a készségei és képességei fejlődését, megerősítését. Ilyen alapon akár 5 db babszem is lehet fejlesztőjáték...
Ilyen egyszerű lenne??? Sajnos nem! Ugyanis tudni kell hozzá, hogy az adott életkorban éppen milyen készségek indulnak fejlődésnek a gyermeknél. Pl a "Játékos kis egyszeregy" nagyszerű fejlesztőjáték egy 7-9 éves gyermeknek, de semmit sem fejleszt egy kétéves kezében... A csörgő fejleszti a pár hónapos csecsemő észlelését, vizuális és auditív figyelmét, de fabatkát sem ér egy iskolakezdés előtt álló gyerek számára.
Tehát ne feledd , mindennek mércéje a saját gyermeked! Az életkora, a spontán érés során fejlődésnek indult készségei döntik el, hogy az adott játék fejlesztőjáték-e a számára vagy sem. Persze azért vannak a nagy klasszikusok a játékok között, amelyek sokáig, hosszú évekig képesek fejlesztőjátékként funkcionálni. Pl: hinta, ceruzák, kirakók, építőkockák..
Ha pedig olyan játékra találsz ami egyszerre többféle készség kifejlődését is segíti, akkor igazán szerencsés vagy...de akkor szólj nekem is, mert a Képességfejlesztő Kuckómban a helye annak a játéknak 🙂
Nem tudod pontosan melyik életkorban milyen készségek indulnak fejlődésnek? Olvasd el újra a "Mitől lesz egy gyermek iskolaérett" ebook-ot, amit a hírlevél feliratkozásodhoz kaptál!
Micsodaaa? Még nem vagy feliratkozva??? Így akarsz nekifutni a karácsonyi játékvásárlásoknak? Pótold gyorsan! 🙂